Zástupci OSN v Česku připomněli výročí podpisu Charty OSN s ministrem zahraničních věcí České repoubliky

29.6.2020

Zástupci OSN a jejích odborných agentur v Česku dnes na setkání s ministrem zahraničních věcí České republiky Tomášem Petříčkem v Černínském paláci dnes společně připomněli 75. výročí podpisu Charty OSN.

Ministr Petříček zástupce OSN v Česku informoval o pátečním on-line setkání Aliance pro multilateralismus a vyjádřil podporu multilaterálnímu přístupu jako nejefektivnějšímu způsobu řešení nových globálních výzev.

Michal Broža, vedoucí OSN Česká republika, poděkoval vládě ČR za podporu fungování OSN v Česku i za podporu Česka – kromě jiného – globální výzvě generálního tajemníka OSN k příměří ve světle pandemie COVID a přihlášení se k iniciativě Verified, kterou šéf OSN zahájil s cílem bojovat proti dezinformacím a fake news.

Zástupci všech agentur OSN v Česku informovali ministra Tomáše Petříčka o prioritách globálního systému spolupráce podle příslušné odbornosti. Všichni se shodli na nutnosti rozvíjet mnohostranné vztahy mezi státy v zájmu současných i budoucích výzev v oblasti bezpečnosti, zdraví, humanitární pomoci i řešení globální výzvy změny klimatu. Shodli se, že v zájmu posílení systému mnohostranné spolupráce je nutné vykonat mnoho práce i v oblasti osvětové a komunikační při vysvětlování současných problémů a jejich řešení široké veřejnosti a zejména mladé generaci.

Na snímku zleva: Petr Karban, vedoucí kanceláře IOM v Česku, Pavla Gomba, ředitelka Českého výboru pro UNICEF, vedoucí kanceláře UNHCR v ČR Petra Levrincová, ministr Tomáš Petříček, Michal Broža, vedoucí Informačního centra OSN v Praze, Srdan Matić, představitel WHO v Česku.

Foto: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky