Guterres: Učiňme rok 2022 rokem obnovy

28.12.2021

Rok 2022 vítá celý svět ve složité situaci. Prohlubuje se chudoba a přibývá nerovností. Vakcíny proti COVID-19 jsou distribuovány nerovnoměrně. Klimatické závazky jsou nedostatečné. Pokračují konflikty, společnosti jsou rozdělené a šíří se dezinformace.

Nejedná se jen o politické výzvy. Jsou to i výzvy morální a výzvy běžného života. Lidstvo je může zvládnout, pokud se rok 2022 stane rokem obnovy pro všechny. Obnovy po pandemii, jenž vyžaduje zajistit očkování pro všechny lidi na celém světě. Obnovy ekonomik, kdy bohatší státy podpoří rozvojový svět financemi, investicemi a odpuštěním dluhů. Zotavení z nedůvěry a rozdělení s novým důrazem na vědu, fakta a úsudek. Zotavení po konfliktech v duchu dialogu, kompromisu a usmíření. A zotavení pro planetu s klimatickými závazky, které odpovídají rozsahu a naléhavosti krize.

Chvíle velkých nesnází jsou zároveň chvílemi velkých příležitostí. Příležitosti spojit se v duchu solidarity. Shodnout se na řešeních, které budou prospěšné všem lidem. A společně vykročit s nadějí, že lidstvo toho společně může hodně dosáhnout.

Dejme si společné předsevzetí, že rok 2022 bude rokem obnovy. Pro lidi, planetu a prosperitu.

Přeji vám všem šťastný a pokojný nový rok.

Novoroční pozdrav generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese světu