Stojíme společně #ZaUprchlíky

17.6.2016

Nucená migrace dosáhla dosud nevídaných rozměrů. Počet lidí na útěku před násilím přesáhl 65 milionů…. Musíme se postavit za miliony lidí, kteří jsou nuceni opustit své domovy a zajistit ochranu jejich práv a důstojnosti, ať se ocitnou kdekoli. Solidarita a soucit se musí stát základem společného řešení, říká k letošnímu Světovému dni uprchlíků šéf OSN Pan Ki-mun. (Celý text jeho prohlášení)

Agentura OSN pro uprchlíky UNHCR upozorňuje, že právě teď je ta správná chvíle dát najevo státníkům a politikům, že veřejné mínění stojí za uprchlíky. Na Světový den uprchlíků, který každoročně připadá na 20. červen, otevře UNHCR k podpisům petici nazvanou #WithRefugees #ZaUprchlíky, vyzývající vlády, aby společně uprchlíkům pomohly. Petice bude předána 19. září v sídle OSN v New Yorku na zvláštním summitu o uprchlících a migrantech. Petice vyzývá vlády, aby společným úsilím zajistily, že:

  • každé dítě uprchlíků bude mít příležitost ke vzdělávání
  • každá uprchlická rodina najde nějaké bezpečné útočiště
  • každý uprchlík bude mít příležitost pracovat nebo se rekvalifikovat a přispět k rozvoji společností, které mu dají šanci

Světový den uprchlíků byl vyhlášen v roce 2000 Valným shromážděním OSN. Tisíce akcí po celém světě připomenou již toto pondělí den uprchlíků. V Brně pořádá kancelář UNHCR v České republice happening na Masarykově univerzitě. Čeká na vás brunch s jídlem z celého světa a program, v jehož rámci můžete zjistit, jak se žije uprchlíkům v České republice, jak vypadá dobrovolnická pomoc a jak se můžete sami zapojit. Součásti programu bude promítání krátkých tematických dokumentů; beseda s uprchlíky žijícími v ČR, představení dobrovolnické databáze UNHCR, beseda s dobrovolníky pomáhajícími uprchlíkům v ČR, benefiční prodej.