Skip to main content
21. 10. 2020

Modré světlo pro mír, spolupráci a solidaritu

24. října večer se na počest 75. výročí vzniku Organizace spojených národů rozsvítí modrým světlem významné památky, objekty a instituce v celé Evropě. K iniciativě Rozsvítíme Evropu do modra se připojí i některá místa v Česku: Petřínská rozhledna, Tančící dům a ambasády Velké Británie a Litvy v Praze, Katedrála sv. Václava v Olomouci nebo Nová radnice v Ostravě. Na některých ústředních institucích, ambasádách, budově sídla OSN v Praze a na některých radnicích českých měst a obcí zavlaje modrá vlajka Spojených národů.  

Stojí před námi nevídané výzvy. Ale s pomocí globální solidarity a spolupráce je dokážeme zvládnout. Letošní 75. výročí chci využít k tomu, abych vyzval lidi z celého světa, aby stáli při sobě. A Spojené národy budou stát při vás. Spojené národy patří vám,“ říká generální tajemník OSN António Guterres.

Mezi evropské budovy, které se v sobotu 24. října večer zahalí do modrého světla OSN patří vedle těch českých i radnice v Bruselu a Madridu, palác Ajuda v Lisabonu, Dublinský hrad, katedrála v Reykjavíku, ministerstva zahraničí Lucemburska a Španělska a mnoho dalších. Do modré se rozsvítí i sídlo Evropské rady a další evropské instituce v Bruselu, i budovy evropských úřadoven OSN v Kodani, Ženevě, Bonnu a Haagu.

Seznam míst v Evropě, které vizuální připomínku Dne OSN dosud deklarovaly, již přesahuje 190 a dál se rozšiřuje. Sledujte na sociálních sítích #EuropeTurnsUNBlue, #OSN75 a #UN75. Více informací a celý seznam evropských zapojených míst.

Historie OSN

Název Spojené národy navrhl americký prezident Franklin D. Roosevelt a poprvé byl použit za druhé světové války v Deklaraci Spojených národů z 1. ledna 1942, v níž se zástupci 26 států jménem svých vlád zavázali pokračovat ve společném boji proti mocnostem Osy.

V roce 1945 se v San Francisku sešli zástupci 50 zemí na Konferenci Spojených národů o mezinárodním uspořádání a vypracovali Chartu OSN. Chartu podepsalo 26. června 1945 celkem 50 zemí, včetně Československa. Polsko sice nebylo na konferenci zastoupeno a svůj podpis připojilo později, je ale považováno za jednu z 51 zakládajících členských zemí OSN.

Organizace spojených národů oficiálně vznikla 24. října 1945, kdy byla Charta ratifikována Čínou, Francií, Sovětským svazem, USA, Velkou Británií a většinou ostatních signatářských zemí OSN. Každoročně se proto 24. říjen slaví jako Den Spojených národů.

Přítomnost OSN v Česku

Informační centrum OSN bylo v Praze (UNIC) otevřeno brzy po vzniku světové organizace na přelomu roku 1947 a 1948 jako jedna z prvních poboček Spojených národů ve světě. „Jakmile se vrátí Trygve Lie, ihned ho požádej o jmenování Olafa Ryttera přednostou informační kanceláře UNA v Praze,“ psal 6. února 1948 ministr zahraničí Jan Masaryk stálému zástupci Československa při OSN v New Yorku Jánu Papánkovi, aby toto stanovisko tlumočil tehdejšímu generálnímu tajemníkovi OSN Trygve Liemu. Olav Rytter se funkce v Praze ujal ještě ten měsíc a kancelář OSN v Praze začala plnit svou misi.

Dnes je UNIC součástí informační sítě OSN ve více než 60 státech světa. V Česku je zavedenou institucí a úzce spolupracuje s institucemi státu, akademickými institucemi, nevládními a mezinárodními organizacemi, školami, médii i se soukromým sektorem. Je největším zdrojem informací o OSN v češtině. Je aktivní na sociálních sítích, vydává publikace, organizuje konference a semináře, besedy pro školy, výstavy a zapojuje se do vzdělávacích a společenských akcí, vždy s cílem propojit globální témata s místním děním.

Svět se dramaticky mění a v mnoha oblastech už teď naráží na své limity. Vzniká mnoho otázek, které jsme si ještě nedávno nepřipouštěli: bude dostatek vody? Bude dostatek potravin? Budeme mít čistý vzduch? OSN je jedinou institucí, v níž můžeme na nelehké otázky doby hledat společné odpovědi a jednat ve společném zájmu,“ říká Michal Broža, vedoucí informační kanceláře OSN v Praze.

V Česku působí další tři agentury OSN: Světová zdravotnická organizace (WHO), Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (ILO). Český výbor pro UNICEF má status nevládní organizace s mezinárodním prvkem.



Informační centrum OSN v Praze

Železná 24, 110 00
Praha 1

Lidé

Michal Broža
pověřený řízením, Information Officer
Šárka Svobodová
Public Information Assistant
Petr Lobotka
administrativa a finance
Aktuální články a události
Činnost a cíle zastoupení OSN v Česku
Historie, struktura, financování a další informace o OSN
Kompletní překlad a grafické podklady v češtině
Copyright (c) UNIC Praha | Informační centrum OSN, Železná 24, 110 00 Praha 1