Globální koronavirová krize: týden 25. dubna – 1. května 2020

1.5.2020

Nová Strategie WHO proti COVID je i česky
30. dubna – Nejnovější strategie Světové zdravotnické organizace proti COVID-19 byla publikována 14. dubna. Kancelář WHO v Česku již vydala verzi v češtině.

OSN zajišťuje dopravu humanitární pomoci i v době pandemie
29. dubna – I v době koronavirové krize zajišťuje Světový potravinový program OSN leteckou dopravu humanitární pomoci do více než 20 těžko dostupných míst napříč Afghánistánem.

Šéf OSN: Užší spolupráce mezi státy je nutná
29. dubna – Šéf OSN António Guterres v článku pro The New York Times apeluje, že k zastavení pandemie COVID a zpomalení klimatické změny jeco nejužší spolupráce mezi státy. „Vědci varují, že se již blížíme k bodu, kdy už nebude návratu. Zdraví lidí je úzce spojeno se zdravím planety.“

Lidé považují změnu klimatu za stejný problém jako COVID
28. dubna 
 Podle nejnovějšího mezinárodního výzkumu agentury Ipsos MORI považuje 70 procent lidí změnu klimatu za stejně vážný problém jako COVID-19. Podobné množství se domnívá, že neřešení změny klimatu je selháním vlády. A 2/3 lidí na světě podporují zelenou ekonomickou obnovu po pandemii.

Jakou budoucnost chcete?
28. dubna – Které výzvy současného a budoucího světa považujete za nejdůležitější? Zapojte se do globálního průzkumu veřejného mínění, který u příležitosti 75 let od svého vzniku připravila OSN. Dotazník je česky a jeho vyplnění nezabere víc než 2-3 minuty. Svůj hlas připojilo již 13 milionů lidí z celého. Připojte ten 13 000 0001!

Světový a Evropský týden imunizace
27. dubna – Očkování je důležité, očkování funguje! Nesmíme ztratit to, co jsme desetiletími imunizace získali, upozorňuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Světový týden imunizace  od 24. do 30. dubna.

Roušky a dezinfekce pro potřebné od UNICEF
27. dubna 
 V přízemí budovy, ve které v Praze sídlí agentury OSN v Česku a národní výbor pro UNICEF, je otevřena výdejna roušek, dezinfekčních prostředků a mýdel pro potřebné rodiny. UNICEF Česká republika zajišťuje výdej ve všedních dnech od 10 do 11 a od 15 do 16 hod. na adrese Rytířská 31, Praha 1.

Nezapomeňte na oběti Černobylu
26. dubna – Neděle 26. dubna byla Mezinárodním dnem připomínky černobylské katastrofy. Nesmíme nikdy zapomenout na lidi, kterým únik radiace vzal nebo zničil život. 

Na podporu WHO
Kulturní centrum Hejdara Alijeva v ázerbájdžánském Baku bylo po celý minulý týden nasvíceno v barvách Světové zdravotnické organizace (WHO) jako výraz solidarity v boji proti COVID19.
Foto v záhlaví: OSN v Ázerbájdžánu

Pandemie COVID a hlad ve světě
Pandemie COVID-19 může podle Světového potravinového programu (WFP) do konce roku zdvojnásobit počet lidí strádajících kvůli nedostatku jídla ze současných 135 milionů na 265 ⚠️ milionů.